Customers searching our canadian pharmacy <## buying levitra offering a range of treatments. TUSKON, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü zirvesi başladı | Rize Sanayici ve İş Adamları Derneği (RİSİAD)

TUSKON, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü zirvesi başladı

dtk-2011.gifTUSKON, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü zirvesinde bir kez daha iş dünyasını bir araya getirdi. 85 ülkeden 750 yabancı işadamı ile yurtiçinden bin işadamının ağırlandığı 11.si düzenlenen zirvede, 25 bin iş görüşmesi yapılacak. Programın açılışını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,Daha fazla... Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptı. 150 tanıtım standının açıldığı zirveden memnun kalan yabancı işadamları, yeni iş bağlantıları yapmak için zirveye katıldıklarını belirttiler.Kuru meyve ve çikolata üretimi yapan Brezilyalı Neudo Lambertucci Filho, Türkiye’ye ilk kez iş bağlantısı için geldiğini dile getirirken, programın çok iyi organize edildiğini ifade ediyor. Geliştirmekte oldukları yeni ürün için Türkiye’de yetişen kayısı, çam fıstığı ve kuru üzüm gibi hammadde alacağını vurgulayan Filho şu değerlendirmeyi yapıyor: “Her ülkenin burada toplanması, iş görüşmeleri yapması çok güzel. Aynı zamanda bir kültür değişimi oluyor. Kültür de işin içine girince ileride daha iyi işler olacağına inanıyorum.”

Aynı ülkede bir inşaat şirketinin sahibi olan Sao Paolo Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Joao Baptista Barion da, TUSKON’un Brezilya’da 28 Mart’ta düzenlediği iş forumunda Türk işadamlarıyla tanışınca Türkiye’ye gelmeye karar vermiş. Brezilya’nın en önemli günlerinde tüketilen panettoni kekini Türkiye’de üretmek istediğini belirten Barion, “Panettoni, içinde kayısı ve üzüm kurusu olduğu için bizim ülkede pahalıya mal oluyor. TUSKON’un düzenlediği fuarda kek-bisküvi şirketlerini görünce, Türkiye’ye gelip 1-2 firma ile görüştüm. Bu fuara da panettoni kekini yaptıracağım firma için bakıyorum.” diyor.

Üç yıldır Türk firmalarından bisküvi almaya geldiğini dile getiren Ganalı Ladybird şirketinin genel müdiresi Nana Yaa Asokwa, geçen yıl 50 bin dolarlık alım yapmış. Asokwa, “Bu sene 100 bin dolardan fazla mal almayı hedefliyorum. Şimdilik gezip şirketleri araştırıyorum. Eli boş dönmem.” diyor. Sudanlı El Musabara şirketinin kurucusu Nasir Yusuf el Şafi de, ülkesinde hayvan çiftliği kurup mandıracılık yaptığını söylüyor. Her ay 10 ton süt mamulleri ürettiğini, yıllık cirosunun ise 600 bin dolar olduğunu vurgulayan El Şafi, “Sudan’da üretim tesisi kurmak için burada bir şirket bulmaya çalışıyorum.” şeklinde konuşuyor.

Bangladeşli Şima Grubu’nun yönetim kurulu başkanı olan Şahidul İslam, ülkesinin çikolata, deniz ürünleri, mercimek, soğan, portakal, elma gibi meyve sebzesini karşılamak için geldiğini ifade ediyor. Türkiye-Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan İslam, 4 milyon dolarlık ürün alacaklarını söylerken, 7 milyon dolar ciroya sahip şirketinin ürettiği halı ipliği ve tekstil ürünlerini Türkiye’de satmak istediğini de dile getiriyor.

Çağlayan: Türkiye yatırımda dünyanın en doğru adresi

TUSKON’un Ekonomi Bakanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) işbirliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü’nün (TDTK) açılışı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından yapıldı. Krizler sebebiyle yatırımda eksen kayması yaşandığına dikkat çeken Bakan Çağlayan, yatırımlarda gelişmiş ülkelerin, yerini gelişmekte olan ülkelere bıraktığını kaydetti. Çağlayan, çevresinde 56 ülkenin bulunduğu coğrafya ile Türkiye’nin yatırım alanında dünyanın en doğru adresi konumuna geldiğini ifade etti. Bakan Çağlayan, organizasyona katılan işadamlarının ortak amacının küresel güç birliği oluşturmak olduğunu ifade ederek, “İlişkilerimizi geliştirmek ve mevcut potansiyellerimizi diğer ülkeler ile paylaşmak istiyoruz. Türkiye’ye gelmekle çok doğru yaptınız. Türkiye, doğu ve batının kesiştiği bir ülke. Son 8 yılda 100 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çektik. Krize inat yatırımı, üretimi ve ihracatı artan bir ülkeyiz. Avrupa’nın birçok ülkesinde problemler yaşanırken, Türkiye artık Avrupa’nın akciğeri konumuna gelmiştir.” dedi. Türkiye’nin kriz öncesinde ve sonrasında almış olduğu tedbirler ile dünyanın en büyük büyüme rekorunu elde ettiğine dikkat çeken Bakan Çağlayan, “Türkiye siyasi ve ekonomik istikrarı sağlamış durumda.” dedi. Türkiye’nin tarım ve hayvancılık sektörlerine önem verdiğini ifade eden Çağlayan, “Bugün Türkiye GAP, DAP ve KOP projeleri ile tarım ve hayvancılık sektörüne 20 milyar dolara yakın yatırım yapmıştır. İhracatımızın yüzde 12′sinden fazlası tarım ürünlerinden oluşmaktadır.” diye konuştu.

TUSKON’un zirveleri 25 milyar dolarlık iş hacmine köprü oldu

-Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü’nün açılışında konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü adı altında 135 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen programlara yurtdışından 5 bin firma, Türkiye’den ise 6 bin firmamızın katıldığını söyledi. Türk ve yabancı işadamları arasında 100 binlerce ikili iş görüşmesi gerçekleştirildiğini vurgulayan Meral, “2006 yılından bu yana gerçekleştirilen ticaret köprüsü programları 25 milyar dolarlık bir iş hacminin temelini oluşturdu.” dedi. Ticaret köprüsü etkinlikleri sayesinde başta Afrika olmak üzere pek çok ülkede tarım, hayvancılık, gıda, madencilik, inşaat, mobilya, plastik, enerji, demir çelik gibi alanlarda önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Meral, şöyle konuştu: “Ticaret köprüsü programları sadece Türk ürünlerinin ihracatını artırmaya vesile olmamıştır. Aynı zamanda Türk işadamlarının daha önce adını bile bilmediği çok farklı ülkeleri yakından tanımalarına imkân sağlamıştır. Misafir işadamlarıyla yaptıkları görüşmeler neticesinde pek çok Türk işadamı alışageldikleri pazarların dışındaki yerlerde de ürünleri için ciddi bir potansiyel olduğunu görmüştür.” Dün başlayan program çerçevesinde Ukrayna İşverenler Federasyonu Başkanı Dimitri Oleynic ile işbirliği protokolü imzaladıklarını da açıklayan Meral, “İşbirliği protokolü çerçevesinde bu ülke ile olan ticaretimizi 3 yıl içerisinde 4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkaracağız.” şeklinde konuştu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye’nin ihracatta önemli başarılara imza attığını, son 12 aylık ihracatın 131 milyar dolar olduğunu söyledi. Yıl sonunda bu rakamın 135 milyar dolarla yeni bir rekora ulaşacağını vurgulayan Büyükekşi, 231 milyar dolarlık ithalat ile birlikte ticaret hacminin 350 milyar dolar olacağını kaydetti. Büyükekşi, ticaret köprülerinin sadece ticareti artırmayacağını, aynı zamanda dostluğu da pekiştireceğini ifade etti.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


ss